Nytt Instagraminlägg

https://scontent.cdninstagram.com/vp/382fb23c69f7f2dd4554bf06a0cfce46/5CD2E887/t51.2885-15/sh0.08/e35/p640x640/47586073_595782267549683_3620802975444817253_n.jpg?_nc_ht=scontent.cdninstagram.com

God morgon från NYC!
Flera har frågat vad jag tränar för styrketräning. Följande bilder visar jag lite vad jag brukar göra. Swipe om ni vill.
För er alla andra så passar jag på att önska en fortsatt skön lördag.
Styrketräning för mig:
Är superviktig för att stärka kroppen och förbygga skador. Vi behöver belasta musklerna för att aktivera muskelfiber typ 2. De explosiva fibrerna som skyddar oss ex om vi halkar och sätter ner foten snabbt. Då är det fiber två som kopplas in. Därför är explosiv träning eller belastning viktigt.
Som bilderna visar gör jag lite för hela kroppen. Armar, ben, rygg och mage. Helst fria vikter eller som mage på en boll då flera muskler aktiveras i kroppen via att hålla balans och övningen blir effektivare.
Enbensknäböj är ett ex. Stärka foten samtidigt som jag tränar lår och sätesmuskelatur.
Utfallssteg är inspirerat av @tobiaserikkarlsson som igår lade upp att göra utfall fram, snett fram och till sidan.
Avslutar alltid med att stretcha noggrant. Började även att värma upp så idag. Rullen under ryggen är grym. Rulla den mot stela muskler eller för att öppna upp rygg är så skönt.
Hoppas ni fick lite tips på vägen. Känn efter vad dina behov är och inget ska göra ont mer än att Der bränner i musklerna, det är bara bra. Lite mjölksyra gör inget☺️
#kristingoodmorning
Ha en fortsatt skön lördag. 🤗

Visa inlägget på Instagram